Ciechocinek

Ciechocińskie tężnie to największe w Europie konstrukcje drewniane do odparowywania wody z solanki. Zaprojektowane zostały przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach - Jakuba Graffa, a wzniesione z inicjatywy Stanisława Staszica.
W Ciechocinku znajdują się trzy takie obiekty.
Ze względu na swój unikatowy charakter zostały wpisane do rejestru zabytków wraz z obudową źródła, warzelnią soli i rezerwuarami solankowymi. Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, a trzecia powstała w 1859 roku.
7- tysięcy wbitych w ziemię pali dębowych stanowi podstawę tężni. Na nich umieszczona jest konstrukcja świerkowo-sosnowa wypełniona tarniną. Wysokość tężni wynosi 15,8m a ich łączna długość 1741,5m. Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr.11(fontanna"Grzybek") podziemnymi rurami i wtłacza na górę tężni ( obecnie pompami a dawniej wiatrakami ), z której spływa w dół po tarninowych gałązkach do drewnianych pojemników. W czasie spływania w dół następuje częściowe odparowanie wody z solanki, tym samym zwiększa się jej stężenie. Stężona solanka rurami transportowana jest do warzelni soli. Wokół tężni tworzy się mikroklimat bogaty w jod, brom, wydzielają się cząsteczki soli i twarzy się ozon, tworząc naturalne, lecznicze inhalatorium.
Spaceruje się wokół tężni, a nie pod lub wewnątrz, jak sądzi wielu przyjezdnych. W okresie letnim można wejść na górę Tężni nr I. Za wejście pobierana jest opłata.
Tężnie są drugim ogniwem w trójetapowym procesie produkcji soli. Pierwsze ogniwo to źródło nr.11, z którego wydobywa się solankę, a trzecie to warzelnia soli.
tężnie
Powiększ


W warzelni soli poprzez odparowywanie wody z solanki pozyskuje się sól. Są dwie metody pozyskiwania soli. Pierwsza to podgrzewanie solanki w naczyniach otwartych (panwiach) do temperatury 105C do 108C (w zależności od pory roku), druga to podgrzewanie solanki w naczyniach zamkniętych (wyparkach) pod zmniejszonym ciśnieniem. Obecnie stosuje się tylko pierwszą metodę. Piece do podgrzewania solanki opalane są mialem węglowym, który dostarczany jest ręcznymi taczkami. Pozyskana w ten sposób sól spożywcza jest bogata w jod. Oprócz soli spożywczej, w warzelni pozyskiwana jest również sól lecznicza - Szlam Leczniczy i Ług Leczniczy.(33kB)---->(30kB)---->(30kB)

Fontanna "Grzybek"

Tężnie

Warzelnia SoliStrona Główna   Galeria   Galeria2

Kaplica czeszek