(67kB)

Ciechocinek, polskie uzdrowisko położone w dolinie Wisły w Kotlinie Toruńskiej.To miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim.Najstarsze znane zapiski o źródłach solankowych w Ciechocinku pochodzą z roku 1235.W 1235 roku książę Konrad I Mazowiecki przekazał Zakonowi Krzyżackiemu dwie warzelnie soli.Z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1824-1828 zbudowano dwie pierwsze tężnie, a w roku 1859 trzecią.
Stały się one zakładem produkującym sól na skalę przemysłową.W roku 1836 w miejscowym zajeździe zainstalowano 4 miedziane wanny wykorzystujace do leczenia wody solankowe. Był to początek Zakładu Zdrojowego, który stał się zalążkiem uzdrowiska. To była przełomowa data w dziejach Ciechocinka. Od tego momentu Ciechocinek zaczyna zyskiwać sławę jako uzdrowisko, przybywa nowych wanien i powstają  Łazienki. W 1916 roku przyznano Ciechocinkowi prawa miejskie.
W czasie II wojny światowej Ciechocinek przemianowano na Hermannsbad. Miasto pełniło rolę szpitala wojskowego dla Niemców.Całoroczną działalność leczniczą Ciechocinek rozpoczął w 1950 roku. W latach siedemdziesiątych powstało wiele sanatorii.Leczy się tu schorzenia narządu ruchu, ukladu krążenia, układu oddechowego, reumatyczne i reumatoidalne, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, przemiany materii, cukrzycę, kardiologiczne i nadciśnieniowe, choroby kobiece.
Ciechocinek oferuje szeroką bazę zabiegową z zakresu:hydroterapi, fizykoterapii, kinezyterapii, inhalatorium, masaże. Do leczenia wykorzystuje się naturalne cieplice solankowe, których szczegółowe badania w ostatnim czasie przeprowadzil Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie i Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu (które wydały 1 lipca 2008 odpowiednie świadectwa) i polskie borowiny zaliczane do najlepszych w Europie. Ciechocinek ciągle rozszerza swoją ofertę zabiegową. W ostatnich latach wzbogacil ofertę o krioterapię, zabiegi spa&wellness, terapię manualną, usługi kosmatyczno - dermatologiczne.
W Ciechocinku przygotowano dla pacjentów 4250 miejsc (2008 rok), w 6 szpitalach uzdrowiskowych, 17 sanatoriach i jednej przychodni uzdrowiskowej.
Uzdrowisko słynie także z największych w Europie konstrukcji do odparowywania wody z solanki - Tężni. Tężnie rozpylają solankę, dzięki temu powietrze w Ciechocinku podobne jest do morskiego.
Potwierdzone jest to świadectwem Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.Spacerowanie wzdłuż Tężni działa korzystnie na górne drogi oddechowe, oskrzela i obniża ciśnienie tętnicze.
Ciekawostką jest także Warzelnia Soli, w której w sposób niezmienny od ponad 170 lat
wytwarza się sól spożywczą oraz Ciechociński Szlam leczniczy i Ług leczniczy .
W Parku Zdrojowym znajdują się rzadkie i ciekawe okazy drzew jak: miłorząb dwuklapkowy, skrzydłonech kaukaski, tulipanowiec amerykański, hłyk kanadyjski, lipy krymskie, białodrzewy.
W Parku Zdrojowym znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych należąca do najstarszych obiektów w Ciechocinku (zbudowana w latach 1880 - 1881).

Koło Lasku Sosnowego stoi odremontowany Dworek Prezydenta RP dla upamiętnienia wizyty w Ciechocinku Prezydenta Ignacego Mościckiego w 1932 roku, i Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 roku.

Dywany kwiatowe i zegar kwiatowy zostały zaprojektowane przez Zygmunta Hellwiga w 1934 roku.
Mechanizm zegara zaprojektował inżynier J.Hibner.


Herb Kujaw

Herb Kujaw
Na złotym polu, podzielonym na dwie połowy
po lewej stronie czarny półlew, a po prawej stronie czerwony półorzeł,
na głowach których znajduje się korona.

Herb Ciechocinka
Na niebieskim tle symbol Tężni.

Ciechocinek Herb


Powrót